Over 10 years we help companies reach their financial and branding goals. Engitech is a values-driven technology agency dedicated.

Gallery

Contacts

411 University St, Seattle, USA

engitech@oceanthemes.net

+1 -800-456-478-23

HARBİYE ASKERİ MÜZESİ RENOVASYON PROJESİ

Genel Kurmay Askeri Tarih ve Statejik Etüt Daire Başkanlığı için hazırlamış olduğumuz Harbiye Askeri Müzesi Renovasyon Projesi’nde Harbiye’nin tarihi dokusunu değiştirmeden daha modern bir görüntüye ulaştıracak, arşivlerde bekleyen 30.000’den fazla eserin de sergilenme imkanı bulacağı ve Türkiye’de yapılan diğer yenileme projelerine de ilham kaynağı olacağını düşündüğümüz bir proje hazırlayıp sunmuş bulunmaktayız.

Projeleri çizilen yapıyla şanlı Harbiye’ye yalnızca modern bir görünüm ve yeni sergi alanları imkanı tanımakla kalmıyoruz aynı anda onun zaman ile verdiği mücadeleye de destek olmayı hedefliyoruz.

Projemizde Harbiye Askeri Müzesi’nin var olan tarihi duvarlarını tarihi yapıyı bozmayacak şeffaf bir çatı örtüsü ile koruyarak yeni yerler kazandırıyoruz. Var olan mimari gereği ortada atıl duran müze bahçesinin de Haftada yüzlerce ziyaretçisi bulunan Mehter Takımı için hazırlıyoruz.

Tüm statik hesaplarını yaptığımız çatı örtüsünden faydalanarak şanlı bayrağımızın Ay-Yıldız’ını Harbiye’nin üzerinde doğacak ve parlayacak şekilde hizmete açıyoruz.
Stratejik gözlemleme merkezi ve seyir kulesi işlevleri yüklediğimiz ve Türkiye’nin en büyük Hilal yapısı olacak bu sembolik merkez, İstanbul’un boğaz siluetine de katkıda bulunacak ve oradan geçenleri kendisine hayran bırakacaktır.

Harbiye’ye kazandırılacak bu yeni yapıyla onu bir cazibe merkezi haline getirmeyi, ziyaretçi sayısını artırmayı ve tarihin tozlu raflarında sırasını bekleyen eserleri gün yüzüne çıkarmayı vatanımıza bir borç biliriz.

Tanıtım Merkezi’nde Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya göç edip bu toprakları vatan edindiği tarihlerden başlayarak tüm Osmanlı tarihi, Cumhuriyet tarihi ve ülkemizin gelecek vizyonu hem geleneksel müzecilik anlayışı çerçevesinde yer alan nesnelerle hem de teknolojinin bizlere sunmuş olduğu son yeniliklerle tarafımızdan anlatılma imkanı bulmuştur.

Projede, Sakarya Meydan Muharebesi’ni merkez alarak, muharebe öncesi ve sonrasına değinilip, muharebenin safhalarına yer verilecektir. Ayrıca esas maksat bu muharebenin önemini ve sergilenen kahramanlığı gelen ziyaretçilere anlatmaktır.

Tanıtım Merkezi’nde yapılacak gezi kapsamında ziyaretçilerin, Türklerin, Orta Asya’dan başlayarak siyasi, sosyo-ekonomik ve kültürel açıdan zamanımıza nasıl geldiklerini kavraması ve Türkiye’nin 1000 yıllık geçmişi ile geleceğini sentezleyebilmesi öngörülmektedir.

Oruçoğlu ailesinden tüm bireylere kuşaklarca aşılanmış olan milli tarih bilincini ve birikimini topraklarımızda inşa edilen müze ve tanıtım merkezlerinde teknolojiyle buluşturarak tarihe hizmet etmek Oruçoğlu Sistem için bir gurur kaynağı olmuştur.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bize bıraktığı emanet Cumhuriyet’in en büyük bekçisi Türk Silahlı Kuvvetleri’ne proje tasarımı aşamasında yapmış oldukları yardımlar ve sağlamış oldukları olanaklar için minnetlerimizi sunarız.